-->

Σελίδες

Δευτέρα 31 Μαΐου 2010

Με μάτι που γυάλιζε...

Ο Ολυμπιακός με όπλο την άμυνα και το πάθος, επικράτησε με 79 - 72 επί του Παναθηναϊκού και ισοφάρισε σε 1-1 τους τελικούς. Οι ερυθρόλευκοι με μάτι που γυάλιζε, κατάφεραν να εγκλοβίσουν τα ατού των πράσινων με εξαίρεση τον Πέκοβιτς (22 π.) και να φτάσουν στην ισοφάριση.
Στο 1ο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 4-0, με τον Παναθηναϊκό όμως να ισοφαρίζει γρήγορα. Το ματς πήγαινε πόντο πόντο, κάποια στιγμή με όπλο τη ρακέτα οι ερυθρόλευκοι πέρασαν με 3 (12-9) αλλά οι παίκτες του Ομπράντοβιτς με ευχάριστη έκπληξη τον Τέπιτς ισοφάρισαν ξανά, με το δεκάλεπτο να λήγει τελικά 16-14.
Στο 2ο δεκάλεπτο ανέβηκε ο Τσίλντρες και με το πρώτο εύστοχο τρίποντο του Πεν (είχαν 0-4 έως τότε), ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 25-20. Ο Παναθηναϊκός όμως, βρήκε πάλι την απάντηση στο πρόσωπο των Διαμαντίδη και Τέπιτς και πέρασε και μπροστά με 28-30, με το ημίχρονο να λήγει 33-34 υπέρ των πράσινων.
Στο 2ο ημίχρονο, ξύπνησε για τα καλά ο Κλέϊζα και οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη παίζοντας εξαιρετική άμυνα πέρασαν μπροστά αρχικά με 6 πόντους και στη συνέχεια με 9, 50-41. Ο Παναθηναϊκός μείωσε προσωρινά σε 50-45 αλλά μη έχοντας πολλές λύσεις έδωσαν το δικαίωμα στους ερυθρόλευκους να κλείσουν το 3ο δεκάλεπτο, προηγούμενοι με 56-47.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν και πολλά, οι παίκτες του Ολυμπιακού άρχισαν να σκοράρουν και από τα 6.25 και έφτασαν μέχρι το +13, 65-52. Ο Παναθηναϊκός με τρίποντα των Μπατίστ και Νίκολας μείωσε σε 69-62 δύο λεπτά περίπου πριν τη λήξη, οι ερυθρόλευκοι όμως ήταν ψύχραιμοι και πήραν το ροζ φύλλο με 79-72.
Για τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν οι Κλέϊζα με 17 πόντους, ο Τεόντοσιτς με 16 και οι Τσίλντρες και Μπουρούσης με 14, ενώ για τον Παναθηναϊκό πέρα από τον Πέκοβιτς που είχε 22, ο Διαμαντίδης είχε 11, ο Γιασικεβίτσιους 10 και οι Τέπιτς, Μπατίστ και Νίκολας από 9.
Τα δεκάλεπτα:
16-14, 33-34, 56-47, 79-72

Σαφώς βελτιωμένοι και ''τσαμπουκαλεμένοι'' οι παίκτες του Ολυμπιακού ανέβασαν την ψυχολογία τους μετά τη νίκη στο ΣΕΦ, όμως αυτό δεν είναι αρκετό, μιας και την Τετάρτη ο Παναθηναϊκός περιμένει να απαντήσει και ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς ξέρει σίγουρα πως να ετοιμάσει την ομάδα του για το 2-1 και ξέρει επίσης πως το 3ο παιχνίδι είναι το σημαντικότερο, όσο αφορά τη διατήρηση του πλεονεκτήματος της έδρας.